Konturowanie twarzy: przewodnik krok po kroku

Redakcja

18 marca, 2024

Konturowanie twarzy to technika makijażu, która pozwala na modelowanie i podkreślenie rysów twarzy za pomocą cieni i świateł. Dzięki konturowaniu możemy uzyskać bardziej wyrazisty i harmonijny wygląd, a także ukryć drobne niedoskonałości.

Czym jest konturowanie twarzy?

Konturowanie twarzy to technika makijażu polegająca na modelowaniu rysów twarzy za pomocą cieni i świateł. Stosując odpowiednie kosmetyki, można podkreślić atuty swojej urody, a jednocześnie ukryć drobne niedoskonałości. Konturowanie twarzy pozwala na uzyskanie bardziej wyrazistego i harmonijnego wyglądu, a także na korekcję kształtu twarzy.

Zasady konturowania twarzy: jak to działa?

Podstawą konturowania twarzy jest rozumienie zasad światła i cienia. Kluczowe elementy to:

 1. Cienie – stosowane w celu zatuszowania i „ścięcia” niektórych partii twarzy, np. podbródka, policzków czy czoła. Cienie powinny być o 2-3 tony ciemniejsze od naturalnego odcienia skóry.
 2. Światła – stosowane w celu podkreślenia i „wyprowadzenia na wierzch” wybranych partii twarzy, np. szczytu nosa, kości policzkowych czy łuku kupidyna. Światła powinny być o 2-3 tony jaśniejsze od naturalnego odcienia skóry.
 3. Blendowanie – czyli rozcieranie kosmetyków na twarzy w celu uzyskania naturalnego i harmonijnego efektu. Blendowanie jest kluczowe dla osiągnięcia profesjonalnego wyglądu konturowania.

Ważne jest również, aby dostosować technikę konturowania do kształtu twarzy, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Korzyści z konturowania twarzy: dlaczego warto?

Konturowanie twarzy cieszy się dużą popularnością ze względu na liczne korzyści, które oferuje. Oto niektóre z nich:

 • Modelowanie rysów twarzy – konturowanie pozwala na podkreślenie atutów urody, takich jak wysokie kości policzkowe czy zarysowane rysy twarzy.
 • Korekcja kształtu twarzy – dzięki konturowaniu można optycznie zmienić kształt twarzy, np. wysmuklić okrągłą twarz czy złagodzić kąty kwadratowej twarzy.
 • Ukrywanie niedoskonałości – konturowanie pozwala na zatuszowanie drobnych niedoskonałości, takich jak asymetria czy opadające powieki.
 • Profesjonalny wygląd makijażu – opanowanie techniki konturowania pozwala na osiągnięcie efektu makijażu na poziomie profesjonalistów.

Warto zatem zainwestować czas i wysiłek w naukę konturowania twarzy, aby cieszyć się jego korzyściami i podkreślić swoją naturalną urodę.

Techniki konturowania twarzy

W zależności od poziomu zaawansowania oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć, można zastosować różne techniki konturowania twarzy. Poniżej przedstawiamy podstawowe i zaawansowane metody konturowania, które warto poznać.

Podstawowe techniki konturowania dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z konturowaniem twarzy, warto zacząć od prostszych technik, które pozwolą Ci osiągnąć zadowalające efekty. Oto kilka podstawowych technik konturowania:

 1. Konturowanie za pomocą bronzera – to najprostsza metoda konturowania, polegająca na nałożeniu bronzera w miejscach, które chcemy zatuszować. Bronzer powinien być matowy i o 2-3 tony ciemniejszy od naturalnego odcienia skóry.
 2. Konturowanie za pomocą korektora – polega na nałożeniu korektora o 2-3 tony jaśniejszego od naturalnego odcienia skóry w miejscach, które chcemy podkreślić. Następnie należy zblendować korektor, aby uzyskać naturalny efekt.
 3. Konturowanie za pomocą pudru – to technika, która polega na nałożeniu ciemniejszego pudru w miejscach, które chcemy zatuszować, a jaśniejszego pudru w miejscach, które chcemy podkreślić. Następnie należy zblendować pudry, aby uzyskać harmonijny efekt.

Podstawowe techniki konturowania są idealne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą techniką makijażu. Warto opanować je na początek, a następnie przejść do bardziej zaawansowanych metod.

Zaawansowane techniki konturowania dla doświadczonych

Jeśli już opanowałeś podstawowe techniki konturowania i chcesz spróbować czegoś bardziej zaawansowanego, oto kilka propozycji:

 1. Konturowanie za pomocą kremów – polega na nałożeniu kremowych produktów do konturowania (ciemniejszego i jaśniejszego) w odpowiednich miejscach na twarzy. Następnie należy zblendować produkty za pomocą gąbki lub pędzla, aby uzyskać naturalny efekt.
 2. Konturowanie za pomocą sypkich pudrów – to technika, która polega na nałożeniu sypkich pudrów do konturowania (ciemniejszego i jaśniejszego) w odpowiednich miejscach na twarzy. Następnie należy zblendować pudry za pomocą pędzla, aby uzyskać harmonijny efekt.
 3. Baking – to zaawansowana technika konturowania, która polega na nałożeniu dużej ilości jaśniejszego, sypkiego pudru w miejscach, które chcemy podkreślić. Następnie należy odczekać kilka minut, aby produkt „wypiekł” się na twarzy, a potem zblendować nadmiar pudru za pomocą pędzla.

Zaawansowane techniki konturowania pozwalają na osiągnięcie bardziej precyzyjnych i spektakularnych efektów. Warto je opanować, aby móc eksperymentować z różnymi stylami makijażu i podkreślać swoją urodę w jeszcze większym stopniu.

Produkty do konturowania twarzy

Wybór odpowiednich produktów do konturowania twarzy jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonych efektów. W zależności od preferencji i poziomu zaawansowania, można wybrać spośród różnych rodzajów produktów, które mają swoje charakterystyczne cechy.

Jakie produkty są niezbędne do konturowania?

Do konturowania twarzy warto zaopatrzyć się w następujące produkty:

 1. Bronzer – matowy produkt o 2-3 tony ciemniejszy od naturalnego odcienia skóry, stosowany do konturowania za pomocą bronzera.
 2. Korektor – produkt o 2-3 tony jaśniejszy od naturalnego odcienia skóry, stosowany do konturowania za pomocą korektora.
 3. Puder – ciemniejszy i jaśniejszy puder do konturowania za pomocą pudru, który pozwala na uzyskanie harmonijnego efektu.
 4. Kremowe produkty do konturowania – ciemniejszy i jaśniejszy krem do konturowania za pomocą kremów, który pozwala na osiągnięcie naturalnego efektu.
 5. Sypkie pudry do konturowania – ciemniejszy i jaśniejszy sypki puder do konturowania za pomocą sypkich pudrów, który pozwala na uzyskanie harmonijnego efektu.

Wybór odpowiednich produktów do konturowania zależy od indywidualnych preferencji oraz poziomu zaawansowania. Dla początkujących warto zacząć od prostszych produktów, takich jak bronzer, korektor czy puder, a następnie przejść do bardziej zaawansowanych, takich jak kremy czy sypkie pudry.

Jak wybrać idealny produkt do konturowania?

Wybór idealnego produktu do konturowania zależy od kilku czynników. Oto na co warto zwrócić uwagę:

 1. Odcień produktu – powinien być dobrany do naturalnego odcienia skóry, z reguły o 2-3 tony ciemniejszy (dla ciemniejszych produktów) lub jaśniejszy (dla jaśniejszych produktów).
 2. Konsystencja produktu – zależy od preferencji i poziomu zaawansowania. Początkujący mogą wybrać produkty w formie pudru czy korektora, zaś bardziej zaawansowani mogą sięgnąć po kremy czy sypkie pudry.
 3. Trwałość produktu – warto wybrać produkty o długotrwałym efekcie, które nie będą się rozmazywać ani zanikać w ciągu dnia.
 4. Łatwość aplikacji – dla początkujących warto wybrać produkty łatwe w aplikacji, takie jak bronzer czy korektor, które można nałożyć za pomocą pędzla czy gąbki.

Wybierając idealny produkt do konturowania, warto również kierować się opiniami innych użytkowników oraz porównać różne produkty pod względem ceny, jakości i efektów, jakie można osiągnąć. Dobrym pomysłem jest również skonsultowanie się z ekspertem w dziedzinie makijażu, który pomoże dobrać odpowiednie produkty do konturowania twarzy.

Błędy w konturowaniu twarzy i jak ich unikać

Konturowanie twarzy może być trudne, zwłaszcza dla początkujących. Warto zatem zwrócić uwagę na błędy w konturowaniu, które mogą wpłynąć na efekt końcowy. W tej sekcji omówimy najczęstsze błędy oraz porady, jak ich unikać i poprawić technikę konturowania.

Najczęstsze błędy w konturowaniu twarzy

Oto lista najczęstszych błędów w konturowaniu twarzy oraz krótki opis każdego z nich:

 1. Zbyt ciemny odcień produktu – stosowanie zbyt ciemnego odcienia może sprawić, że konturowanie będzie wyglądać nienaturalnie i sztucznie.
 2. Zbyt duża ilość produktu – nałożenie zbyt dużej ilości produktu może utrudnić jego rozcieranie i sprawić, że konturowanie będzie wyglądać nieestetycznie.
 3. Niewłaściwe rozmieszczenie produktu – konturowanie w niewłaściwych miejscach może zniekształcić rysy twarzy zamiast je podkreślić.
 4. Brak rozcierania produktu – niewystarczające rozcieranie produktu może sprawić, że konturowanie będzie wyglądać niejednolicie i nieestetycznie.
 5. Stosowanie nieodpowiednich narzędzi – używanie niewłaściwych pędzli czy gąbek może utrudnić aplikację produktu i wpłynąć na efekt końcowy.

Jak poprawić błędy w konturowaniu?

Aby uniknąć błędów w konturowaniu twarzy, warto zastosować następujące porady:

 1. Dobierz odpowiedni odcień produktu – wybierz odcień 2-3 tony ciemniejszy od naturalnego odcienia skóry, aby konturowanie wyglądało naturalnie.
 2. Stosuj umiarkowaną ilość produktu – nałóż produkt stopniowo, dodając więcej w razie potrzeby, aby uniknąć przesadzenia z ilością.
 3. Poznaj kształt swojej twarzy – zidentyfikuj kształt swojej twarzy, aby wiedzieć, gdzie dokładnie należy nałożyć produkt do konturowania.
 4. Rozcieraj produkt dokładnie – używaj odpowiednich narzędzi, takich jak pędzle czy gąbki, aby dokładnie rozcierać produkt i uzyskać jednolity efekt.
 5. Ćwicz i eksperymentuj – konturowanie twarzy wymaga praktyki, więc nie zrażaj się początkowymi trudnościami i kontynuuj ćwiczenia, aby doskonalić swoją technikę.

Unikanie błędów w konturowaniu twarzy oraz stosowanie się do powyższych porad pozwoli na osiągnięcie profesjonalnego i naturalnego efektu konturowania, który podkreśli rysy twarzy i doda jej wyrazistości.

Konturowanie dla różnych kształtów twarzy

Konturowanie dla różnych kształtów twarzy jest kluczowe, aby osiągnąć profesjonalny i naturalny efekt. W zależności od kształtu twarzy, techniki konturowania mogą się różnić. W tej sekcji omówimy, jak konturować twarz owalną, kwadratową, okrągłą i inne, oraz przedstawimy praktyczne porady dla różnych kształtów twarzy.

Jak konturować twarz owalną, kwadratową, okrągłą i inne?

Oto porady dotyczące konturowania dla poszczególnych kształtów twarzy:

 1. Twarz owalna – konturowanie powinno być skoncentrowane na czołach, pod kośćmi policzkowymi oraz na brodzie. Celem jest delikatne podkreślenie rysów twarzy.
 2. Twarz kwadratowa – konturowanie powinno być skoncentrowane na bokach czoła, na liniach żuchwy oraz pod kośćmi policzkowymi. Celem jest złagodzenie kątów twarzy.
 3. Twarz okrągła – konturowanie powinno być skoncentrowane na bokach czoła, pod kośćmi policzkowymi oraz na liniach żuchwy. Celem jest wysmuklenie twarzy i dodanie jej struktury.
 4. Twarz sercowata – konturowanie powinno być skoncentrowane na bokach czoła, pod kośćmi policzkowymi oraz na brodzie. Celem jest zrównoważenie szerokości czoła i brody.
 5. Twarz trójkątna – konturowanie powinno być skoncentrowane na bokach czoła, pod kośćmi policzkowymi oraz na liniach żuchwy. Celem jest zrównoważenie szerokości czoła i żuchwy.

Praktyczne porady dla różnych kształtów twarzy

Oto praktyczne porady, które pomogą poprawić technikę konturowania dla różnych kształtów twarzy:

 1. Zidentyfikuj swój kształt twarzy – aby konturować twarz w sposób odpowiedni dla jej kształtu, musisz najpierw zidentyfikować swój kształt twarzy. Możesz to zrobić, analizując proporcje swojej twarzy i porównując je z opisami powyżej.
 2. Stosuj odpowiednie produkty – używaj produktów do konturowania o odpowiednim odcieniu i konsystencji, które będą dobrze współgrać z Twoją skórą.
 3. Używaj właściwych narzędzi – dobierz odpowiednie pędzle i gąbki do konturowania, które pozwolą na precyzyjne nałożenie i rozcieranie produktu.
 4. Praktykuj i eksperymentuj – konturowanie dla różnych kształtów twarzy wymaga praktyki, więc nie zrażaj się początkowymi trudnościami i kontynuuj ćwiczenia, aby doskonalić swoją technikę.

Stosując się do powyższych porad, będziesz w stanie konturować twarz w sposób odpowiedni dla jej kształtu, co pozwoli na osiągnięcie profesjonalnego i naturalnego efektu konturowania.

Polecane: