• kontakt@piggypegblog.pl

ul. Krucza 50, Warszawa

802 145 698

Leczenie migreny

Leczenie migreny

Migrenowy ból głowy jest na tyle silny, że wielu osobom uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Dlatego podjęcie leczenia jest tak istotne, bo pozwala na normalną aktywność. Najczęściej osoby walczące z migreną sięgają po leki nieopioidowe – powszechnie dostępne bez recepty. Zawarte w nich składniki mają szerokie zastosowanie w leczeniu bólu, stanów zapalnych i gorączki. Jeśli mamy do czynienia z małym nasileniem objawów, mogą one stanowić skuteczne lekarstwo. Do najpopularniejszych preparatów należą te zawierające:

Paracetamol
– ceniony przede wszystkim za skuteczność działania oraz małą ilość przeciwwskazań, rzadko powoduje także wystąpienie skutków ubocznych. Osoby cierpiące na bardziej dotkliwy ból muszą jednak wiedzieć o tzw. efekcie pułapowym, który skutkuje tym, że po przekroczeniu dawki 1g, kolejne przyjęte tabletki nie zwiększą już siły działania paracetamolu.

Kwas acetylosalicylowy
– podobnie jak paracetamol działa przeciwbólowo, ale także przeciwgorączkowi i przeciwzapalnie. W porównaniu z nim ma jednak więcej działań niepożądanych, dlatego jest raczej mało popularny wśród osób cierpiących na migrenę. Szczególnie niekorzystnie będzie oddziaływał u pacjentów skarżących się na wrzody żołądka i dwunastnicy. Nie poleca się jego stosowania także w przypadku uszkodzenia nerek i nadciśnienia. Kwas acetylosalicylowy złagodzi niezbyt silny ból, ale po przyjęciu około dwóch tabletek osiągnie maksymalną możliwą moc.

Ibuprofen
– działa silniej niż paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy, a maksymalne działanie osiąga się po przyjęciu 400 mg produktu, czyli zwykle dwóch tabletkach. Jest mniej bezpieczny niż paracetamol i powinny go unikać osoby cierpiące na wrzody żołądka i dwunastnicy, niewydolność serca, nadciśnienie oraz choroby nerek. Stosowanie ibuprofenu może wiązać się z działaniami niepożądanymi zwykle dotyczącymi pracy przewodu pokarmowego – nudnościami, bólem brzucha lub zgagą.

Jeśli preparaty dostępne bez recepty nie przynoszą spodziewanych rezultatów, konieczna będzie wizyta u lekarza neurologa, który przepisze mocniejszy preparat.
Nowoczesnym sposobem leczenia migreny jest sięgnięcie po toksynę botulinową. Ulgę pacjenci odczuwają już po około trzech dniach od jej podania, a efekt utrzymuje się przez okres 3-6 miesięcy. Ten rodzaj terapii przynosi spodziewane efekty u około 80% pacjentów.

Udostępnij:

Zobacz